Spørg Bolius

Let terrændæk i skur

Skal isolere gulv i haveskur med 250mm ESP, derefter 100 mm rockwool, fugtspærre og gulv. MEN, skal jeg også isolere med fugtspærre under ESP - mod jord?

Venlig hilsen Georg

Kære Georg

Det lyder som en lidt utraditionel løsning med at blande isoleringstyperne. Og så er det utrolig meget isolering i en haveskur!

Jeg formoder du vil lave en let konstruktion uden beton?

Træ12 - Lette terrændæk er værd at følge. Bogen kan købes for 99,- eller lånes på biblioteket

Der kan placeres en membran som fungerer både som fugt- og radonsikring. Membranen skal forbindes til ydervæggens fugtspærre.

Du kan med fordel placere den lidt nede i konstruktionen - eksempelvis 100 mm fra overside af isoleringen, så den beskyttes bedst muligt. Med den placering - og med underliggende mindst 150 mm isolering, er der ikke risiko for kondensdannelse.

Husk at rottesikre soklen!

God fornøjelse

Relaterede artikler: Isolering af skur

Med venlig hilsen

Kilder, henvisninger og metode

Spørg Bolius: Dette er et brevkassesvar fra Videncentret Bolius’ gratis brevkasse. Her kan alle stille et spørgsmål om deres bolig. Emnet undersøges og besvares af en uvildig fagekspert med ekspertise på netop det emne. Spørg Bolius her.

Alle bidragsydere:

  • Christina Schjervig, fagekspert

Aktuelt på forsiden

Vis resten af forsiden