Med 112.782 solgte boliger i Danmark var 2021 et rigtigt godt år for boligsælgere og -købere.

Der blev handlet fem procent flere boliger end i 2020, hvor der ellers blev solgt rigtigt mange boliger, og der er ikke blevet solgt så mange boliger på et enkelt år siden 2005, hvor der blev skrevet slutseddel på 125.000 boliger, viser tal fra Boligsiden.

Tallet dækker over solgte huse, ejerlejligheder, sommerhuse, andelsboliger, byggegrunde, villalejligheder osv.

Corona-pandemien har formentlig været afgørende for den store interesse i at finde en ny bolig, da mange har fået øjnene op for, at deres hidtidige bolig måske ikke har passet helt til at opholde sig i, når man har skullet arbejde hjemme, mens børnene også har været hjemsendt fra institutioner og skole. Samtidig har renterne stadig været lave.

Størst fremgang i boligsalget uden for hovedstaden

Ser man udelukkende på antallet af solgte huse, ejerlejligheder og sommerhuse, var der 101.222 handler. Det er særligt i region Syddanmark, Nordjylland, Sjælland og Midtjylland, at der har været gang i bolighandlerne i 2021. I de fire regioner blev der i 2021 solgt 37-44 procent flere boliger i end i 2016. I Region Hovedstaden steg salget med 11 procent.

Særligt i Vest-og Sydsjælland var der gang i handlerne - her blev der solgt 52,6 procent flere huse, lejligheder og sommerhuse end for fem år siden.

Der er blevet solgt flere boliger i næsten alle kommuner. Især på de mindre øer og i Lemvig, Assens og Kalundborg Kommuner var der ekstra gang i boligsalget i 2021, hvor der blev mere end 90 procent flere boliger, mens der blev solgt færre boliger i 2021 end i 2016 i Rødovre, Dragør og Frederiksberg Kommuner.

Gang i hussalget i Syddanmark og Vest- og Sydsjælland

Samme tendens går igen på antallet af solgte huse, hvor der i 2021 blev solgt 36,6 procent huse end i 2016.

Også her haltede salget i Region Hovedstaden efter de øvrige regioner. Der blev solgt 16 procent flere huse i hovedstadsregionen, mens hussalget gik frem med 37-48 procent i de øvrige regioner med Region Syddanmark i top.

Vest-og Sydsjælland ligger igen i top blandt landsdelene med en fremgang på 55,1 %, mens der blev solgt 2 procent færre huse i København by.

Der har været stor fremgang i hussalget i de mindre ø-kommuner, og det samme i Assens, Kalundborg, Hedensted, Kerteminde og Tønder Kommuner, hvor der er blevet solgt 81-94 procent flere huse.

Derimod blev der solgt færre huse Vallensbæk, Solrød, Dragør og Københavns Kommuner i 2021 end i 2016.

Mindre fremgang i salg af lejligheder

Der har været knapt så meget gang i lejlighedssalget som ved de øvrige boligtyper. På landsplan blev der solgt 8,9 procent flere ejerlejligheder i 2021 end i 2016.

Fremgangen var størst i Region Sjælland, hvor der blev handlet 18,6 procent flere lejligheder, mens der i hovedstaden blev solgt 5 procent flere lejligheder. I de øvrige regioner var der en stigning på 13-16 procent.

I Vest-og Sydsjælland var fremgangen i salget 27,9 procent, mens der ’kun’ blev handlet 3,5 procent flere lejligheder i København by.

Salg af sommerhuse var usædvanligt højt

Der har været usædvanligt godt gang i sommerhushandlerne i 2020 og 2021 bl.a. fordi coronapandemien fik flere til at søge et fristed fra deres normale bolig. Således blev der solgt 53,1 procent flere sommerhuse i 2021 end i 2016 – i alt 13.829 købte et sommerhus. Det kunne dog ikke hamle om med 2020, hvor 15.858 sommerhuse blev solgt.

Det var specielt i Region Nordjylland og Midtjylland, at der kom nye sommerhusejere – her blev der solgt 83,1 og 78,5 procent flere sommerhuse.